Партизан без грешке, Звезда без живота, 112 шамара за казну

Аутор: mozzartsport
03.06.2022. - Кошарка

Незапамћено полувреме Парног ваљка уз 68 убачених поена и 73 одсто из игре (26/35) одвело серију у пету утакмицу, Црвена звезда индиспонирана пред пети меч пред својом публиком

Трећу сезону заредом играће се мајсторица у финалу Јадранске лиге! Само, у истом Црвена звезда неће дочекати Будућност као у претходна два наврата, већ Партизан који је суровом демонстрацијом свемирске кошарке и незапамћеним издањем у првом полувремену разбио вечитог ривала и заказао пету утакмицу у којој више ниједна страна неће имати право на грешку – 112:84 (35:27, 33:16, 20:20, 24:21).

Као да се инат пробудио у кошаркашима Партизана, као да је одлука Дисциплинске комисије Јадранске лиге да преполови број навијача на трибинама натерала Парни ваљак да заигра дупло боље, далеко најбоље у досадашњих осам судара са Црвеном звездом и мајсторицу дочека са максимално напумпаним самопоуздањем! Никада у историји доигравања или завршног турнира регионалног такмичења ниједан тим није урадио оно што је Партизан ове јунске вечери. Убацио је 68 поена на нестварних 73 одсто шута из игре (26/35) и у сваком смислу надиграо браниоца титуле који је уместо лакшег посла због нешто релаксираније атмосфере у дворани деловао потпуно изгубљено на паркету дворане Александар Николић.

До краја утакмице Партизан је отишао до 112 поена и 28 разлике, а занимљиво је да су се сви играчи у протоколу из оба клуба уписали у листу стрелаца. Предњачио је Алекса Аврамовић са 24 поена уз шест асистенција и две „крађе“, Матијас Лесор имао је 19 поена, пет ухваћених и три подељене лопте, Јам Мадар 12 поена и по четири скока и асистенције, а Ален Смаилагић 11 поена… Код Црвене звезде Остин Холинс уписао је 19, Огњен Добрић 16, а Стефан Марковић 11 поена.

Црвена звезда је активни учесник била само током уводна четири минута. У остатку утакмице постојао је само један клуб – Партизан! Таква сублимацију кошаркашких бравура екипа Жељка Обрадовића није имала целе сезоне, баш као што Црвена звезда није изгледала толико лоше практично ни у једној утакмици током протеклих девет месеци. И Дејан Радоњић је својевремено признао да је његов састав без могућности да се бори за победу оставили само Уникс у Београду и Басконија у Виторији, од данас том списку дописује се и Партизан. Јер, оно што су црно-бели направили одавно није у вечитим дербијима.

Партизан је својом игром такав резултат апсолутно заслужио. Утисак је био још јачи из разлога што је домаћину било потребно тек нешто више од 14 минута да убаци 50 поена – уз фасцинантних 73 одсто из игре – противнику који пропагира гладијаторску одбрану по којој је препознатљив у европској кошарци. До полувремена на семафору је стајало 68:43, а кошаркаши Партизана играли су као у трансу. Довољно је истаћи да су од осам стрелаца Партизан чак седморица имали бар по пет поена, од 17 Матијаса Лесора, преко 16 Алексе Аврамовића, до девет Кевина Пантера и по седам Даласа Мура и Јама Мадара… Укратко, цео тим дао је страшан допринос резултату какав уочи првог судијског подбацивања лопте вероватно нису могли да замисле ни они који су до коске веровали да је тако нешто могуће… После полувремена у којем се Црвена звезда просто угасила без икаквих назнака пре него што је зној заиста пробио опрему, до краја се једино чекао коначни резултат. Односно, са колико разлике ће Партизан славити. Навијачи су имали својих жеља, да то буде (бар) 30 поена, а играчи су им услишили молбе…

Дуел Лесора и Лазаревића (©МН Пресс)

Свестан да је поставка са нижом петорком дала резултат у другој и поготово трећој утакмици, Жељко Обрадовић се и овог пута одлучио за сличан приступ, само што је у односу на прошли меч на паркет од старта послао Смаилагића и Трифуновића крај Пантера, Ледеја и Мура, док је Дејан Радоњић остао веран стандардној постави са Волтерсом, Холинсом, Давидовцем, Калинићем и Кузмићем.

Партизан је на почетку евидентно кубурио са дефанзивном чврстином, што је Црвена звезда искористила да направи дистанцу од осам поена (22:14) у озбиљном налету Волтерса и поготово Холинса. Одлука да Смаилагића и Мура, који су солидно отворили сусрет у нападу, те Трифуновића одмах је донело жељену промену јер су Загорац, Лесор и Мадар дали екипи потребну енергију да се избори са страшним почетним налетом Црвене звезде.

Зашто је Волтерс битан шраф Звездиног тима и колико је недостајао у трећем сусрету видело се у уводној секвенци данашњег меч када је упркос повреди стигао да покрије и уради апсолутно све – да оптерети Мура на продору, да разигра екипу и буде максимално користан у одбрани. Са његовим изласком са паркета и уласком Стефан Марковића црвено-белима је боравак на противничкој половини постао статичнији, самим тим и безопаснији. Што је убрзо довело до потпуног колапса. Ту није био крај Звездиних мука. Наиме, бранилац титуле је у нападу живео од Волтерсових минијатура, али и Холинсовог бомбардовања коша. Енергични Американац је уводна четири и по минута започео са четири тројке чиме је извршио јак притисак на Партизанову одбрану. Али, изузев његових и Волтерсових решења, Црвена звезда није имала готово ништа друго да понуди. Њих двојица заједно су убацили 20 поена, остатак екипе седам по истеку првог десетоминутног интервала.

Када се Партизан адаптирао на све услове, прва четвртина се окренула наглавачке и отишла потпуно у корист домаћина. Од 22:14 за Звезду уз нешто више од четири минута на семафору Парни ваљак пребацио је у пету брзину и прегазио ривала за 35:27 илити серију 21:4 чиме је преузео тоталну контролу дербија. Лесор је био највећа опасност у нападу и за његову појаву у рекету Митровић није имао спреман одговор због чега је Радоњић морао да врати Кузмића иако то вероватно није било планирано, баш као и Волтерса јер је без њега Звезда једноставно остала импотентна у нападачком делу. Можда и најбоље дефанзивне минуте у финалној серији дао је Мадар који је као питбул гризао за сваку лопту, а заједно са Лесором успоставио конекцију којја је Партизан вукла све даље и даље! Лесор и Мадар су очигледно имали посебну мотивацију да пруже оно најбоље што имају у свом кошаркашком репертоару, јер су сваки секунд проведен на паркету играли са атомском енергијом у оба смера. Пантер, Лесор и Мадар (©АБА ЛИГА – Драгана Стјепановић)

У каквој је ситуацији био домаћи састав најбоље показује то што је и на старту друге четвртине наставио тамо где је стао на почетку. Мадар је терао Звездине креаторе на грешке и додавао темпо нападима, Лесор је проналазио решења из свих ситуација под кошем па је после тринаест минута он имао 15 поена , док је на семафору писало 47:29. Убрзо је после новог поготка Аврамовића дистанца износила чак 20 разлике (49:29)! Што је, узимајући у обзир како је утакмица почела, деловало крајње невероватно. Са њима разиграли су се Пантер, Мур и Смаилагић, па је предност била у константном расту.

Када су се Волтерс и Холинс издували остали су једино Марковић са девет и Добрић са шест поена, што је било апсолутно бенигно у поређењу са оним што се очекивало. Никола Калинић је у свлачионицу на покушај шок терапије отишао са два убачена слободна бацања, Лука Митровић је остао без учинка, уз четири фаула, Никола Ивановић такође је био на „нули“, најефикаснији играч Црвене звезде у понедељак Дејан Давидовац имао је само два поена… Црвено-бели су овог пута била одсечена крила у нападу, па је после двадесет минута однос у асистенцијама био 15-6 у корист Партизана, а гости су имали и девет изгубљених лопти… Овог пута је статистика била довољна да се схвати колико је Обрадовићев тим био у предности, мада сваки неутрални посматрач могао је још подробније да увиди какву је надмоћ демонстрирао Партизан.

Црвена звезда није била психички, а ни физички спремна да изађе на терен и приведе финале тријумфалном крају. Изгубљена, безопасна, анемична… Ривалу који је кроз сваки дуел ишао „у месо“, трчао као да је прва, а не једна од последњих утакмица сезоне, напаљеном да победи и то са што већом разликом, оваква Црвена звезда није могла да парира ни у једном аспекту.

За крај, Радоњићева екипа је ове сезоне само пет пута примила бар 30 поена за четвртину. Трипут је то учинио Партизан, једном у дербију после финала купа, потом и у уводна два периода ове утакмице. Парни ваљак са оваквом игром нема чега да се плаши у мајсторици, Црвена звезда ако не направи заокрет за 180 степени може да остане и без места на трону…

Пета утакмица финала игра се у понедељак од 20 часова, а домаћин је Црвена звезда.