У родној Билећи научила је прве одбојкашке кораке, у Бимал Јединству стигла до потпуне афирмације и трофеја за шест година колико је провела у Брчком, да би је професионални пут одвео на сјевер Европе, у финску Вампулу.
Одбојкашици Јовани Биберџић процес адаптације није дуго трајао па је на југу ове скандинавске земље већ једна од најбољих играчица у актуелној сезони.
Ова нордијска држава је позната по хокеју, фанатизму према алпском скијању, али и одбојка је спорт који се прати и чије утакмице изазивају пажњу.
„Одушевљена сам Финском али и њиховом професионалном одбојкашком лигом у којој наступам. Иако је хладна, на мене је оставила јако позитиван утисак. Финска лига је заиста јака, 10 клубова је подједнаког квалитета, гдје само воља и жеља на крају доносе побједе. Сваки тим има квалитетне играчице као и доста интернационалки. Једина новина у односу на БиХ јесте пауза између другог и трећег сета која траје 20 минута, након чега настављамо са игром.
Регуларни дио сезоне играмо три пута са сваком екипом, што је свакако другачије него у Босни и Херцеговини, уједно доста напорније и теже. Темпо је напоран, са мало паузе. Али за сада моја екипа је трећепласирана и са добре позиције улазимо у плај-оф гдје су очекивања највећа“, почиње за „Директ“ причу Билећанка којој земља од „хиљаду језера“ годи већ премијерне сезоне.
Осим по Дједа Мразу и једном од најбољих ски-скакача свих времена Јанеу Ахонену, Финска је позната и као земља гдје живе најсрећнији људи. Према њеним ријечима, пуно се разликују од људи са овдашњих простора.
„Финска је тотална супротност од БиХ. Дневне температуре су од -10 до -20, са јако мало сунца. Њихов главни спорт јесте хокеј, али су велика улагања и у одбојку. На мене је велики утисак оставила посјећеност на утакмицама, гдје више од 700 људи дође да подржи сваку нашу утакмицу. Такође, несто што је на мене оставило велики утисак јесу и навијачи који су ту уз нас, и на домаћем али и на гостовањима. Није им проблем возити се и по 12 сати, али су увијек ту и уз нас, што нам даје вјетар у леђа“, казала је Биберџић и додала да прати дешавања у овдјашњем шампиону, гдје свом бившем клубу жели пуно успјеха.
